Прегледувате: Насловна

Три нови изданија
19.04.2021.

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во пресрет на најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, се подготвија и излегоа од печат уште три нови дела од издавачката дејност на Повардарската епархија, „Св. Ѓорѓи Полошки“. Станува збор за книгите „Христос е слобода“, „Сестри“ и Сродни души“,  чии преводи од руски јазик го приспособи Анета Ѓеорѓиевска Наковска. Нека и овие најнови наши изданија бидат за радост на сите во овие великопосни денови.

Предговор на книгата „Христос е слобода“

Предговор на книгата „Сродни души“

Предговор на книгата „Сестри“

Недела на Св. Марија Египетска
18.04.2021.

Sample Image Во петтата надела од Великиот пост, посветена на Света Марија Египетска, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија на која присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Недела на православието
22.03.2021.

Sample Image Во Неделата на Православието, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од епархијата. Со празнично слово за споменот на победата над иконобоството кон насобраните верници се произнесе свештеник Ѓоко Белчовски.

По Литургијата беше извршен молебен кој традиционално се извршува во Неделата на православието.

Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси.

Литургија на претходно осветени дарови
19.03.2021.

Sample Image Во петок од првата седмица од Великиот Пост, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужена Утрена богослужба со великопосни часови и Литургија на претходно осветени дарови. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенство од велешкото архиерејско намесништво.

Недела на Простувањето
15.03.2021.

Sample Image Во Неделата на простувањето - Прочка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата присуствуваа голем број верници од Велес, кои молитвено побараа прошка од Бога.

Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

Светиот маченик Агатангел Битолски
12.03.2021.

Sample Image Sample Image На празникот на кој Светата православна црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски, кој го носи името на овој маченик, отслужи Божествена  архиерејска Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес во сослужение на бројно свештенство од Повардарската епархија.

Со празнично слово и именденска честитка од името на целиот клир и целото патство на Повардарската епархија се произнесе протоереј-ставрофор Горан Панзов, кој му посака на Митрополитот Агатангел како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ, кој сите ние ќе го следиме.

По завршувањето на Литургијата беше осветен и прекршен славскиот колач и беше послужена трпеза на љубовта.

На многаја лета, владико свет!

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>