Прегледувате: Насловна

Рождество на Св. Јован Крстител
7.07.2020.

Sample Image На празникот на Раѓањето на св. Јован Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од Велес отслужи Света aрхиерејска Литургија во манастирот „Св. Јован“ во село Ветерско.

Православна светлина бр. 54
6.07.2020.
Sample Image Излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој, 54-ти број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.

Електронска (PDF) верзија на списанието.

Протоереј-ставрофор Маријан Радински замина во пензиja
6.07.2020.

Sample Image На 05. 07. 2020 година, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија се отслужи света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше протоереј - ставрофор Маријан Радински во сослужение на бројно свештенство од сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. Со оваа Литургија официјално беше одбележано пензионирањето на протоереј - ставрофор Маријан Радински, со што тој по својата плодна и долгогодишна работа на нивата Господова заминува на заслужен одмор.

Протоереј - ставрофор Маријан Радински е роден на 01.04. 1956 г. во Берово. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Драчево. За ѓакон е ракоположен на 02. 03. 1979 година, а за свештеник на 03. 03. 1979 година. Од тогаш, па до заминувањето во пензија тој беше на парохија во Гевгелија.

Од името на целото свештенство и патство на Повардарската епархија, Му заблагодаруваме за долгите години чесно и совесно свештенодејство и му посакуваме уште долги години во здравје и крепост да ужива во пензионерските денови.

На многаја лета, оче!

Четврта недела по Светата Педесетница
6.07.2020.

Sample ImageВо четвртата Недела по Светата Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Неготино. На Литургијата сослужуваа протоереј Воислав Ѓорѓиев, протоереј Сарафче Иванов и протоѓакон Васил Ристовски.

Свети Наум Охридски
3.07.2020.

Sample Image На празникот на Свети Наум - чудотворец Охридски, во параклисот посветен на овој светител во Велес, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Присутните верници молитвено му се поклонија на големиот семакедонски светител, а потоа се причестија со Светите Христови дарови.

Преподобен Наум Охридски Чудотворец

Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум патуваше во Рим, каде што се прослави со чудотворна моќ и со голема ученост. Знаеше многу јазици. Со помош на царот Борис Михаил, по враќањето од Рим тие се населија на бреговите на Охридското Езеро. Додека Свети Климент дејствуваше како епископ во Охрид, дотогаш Свети Наум основаше манастир на јужниот брег на езерото. Тој манастир и денес го краси брегот како што и името на Свети Наум ја краси историјата на словенското христијанство и низ вековите беше извор на чудотворна сила и засолниште за болните и за неволните. Околу Свети Наум се насобра мноштво монаси од сите страни на Балканот. Беше мудар учител, единствен раководител на монасите, одлучен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Неуморно се трудеше и на преведувањето на Светото Писмо и на другите црковни книги од грчки на словенски јазик. Вршеше чуда и за време на животот и после смртта. Неговите чудотворни мошти до ден денес восхитуваат со многубројни чуда, посебно со исцеленијата од тешки болести, особено од лудило. Се упокои во првата половина на 10 век.

Трета недела по Педесетница
29.06.2020.

Sample ImageВо третата Недела по Светата Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово. На Литургијата сослужуваа протоереј Љупче Миланов, свештеник Јовчо Крастовски и протоѓакон Васил Ристовски.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>