Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на камбанарија

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Осветување на камбанарија
27.01.2009.
 
 
 
 Sample Image
 
 
На ден 25.01.2009, недела, во манастирот „Св. Ѓорѓи“ беше отслужена Света Божествена Литургија. Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан во сослужение на Митрополитите Повардарски г. Агатангел и Дебарско-Кичевски г. Тимотеј најпрво го освети новиот црковен фрескоживопис, кој го подари неготинската винарија „Бовин“, а потоа чиноначалствуваше со Светата Литургија.
 
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image    Sample Image   
 
 
Sample Image    Sample Image    Sample Image    Sample Image
 
 
По завршувањето на Божествената Литургија Архиепископот заедно со Митрополитите се упатија во дворот на манастирот каде извршија освет на црковната камбанарија.
 
 
Sample Image
 
 
Митрополитот Повардарски г. Агатангел им подари благодарници на Винаријата „Бовин“, градежното претпријатие „Градба“ и на г-дин Владимир Ѓорчев за помагање на манастирот „Св. Ѓорѓи“ - Неготино. 
 
< Претходно   Следно >