Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на камбанарија

Возљубени,

Ве известуваме дека во рамките на учеството на Македонската православна црква на годинешниот МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА КНИГАТА, кој ќе се одржи од 18. 04. 2024 година до 24. 04. 2024 година во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Повардарската епархија ќе ги претстави сите изданија од својата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“. Сите изложени изданија на саемот ќе бидат со репрезентативни цени (намалени) во однос на редовните продажни цени на книгите.

Оваа година беше навистина плодна за нашата издавачка дејност, па така, на саемот, ќе претставиме дури ДВАНАЕСЕТ нови изданија, во однос на минатогодишниот саем, и тоа книгите: „Свети Јован Златоуст - Дела“ 1 и 2 том, „Средба со Бог - старец Ефрем Аризонски“, „Света Ксенија Петроградска“, „Монографија – Митрополит Агатангел“, „Свети Герасим Кефалониски“, „Историја на македонскиот народ“, како и реизданија на книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосиф“, „Пат на небо“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Покрај книгите, на штандот на Повардарската епархија ќе бидат изложени и бесплатни примероци од списанието на Повардарската епархија „Православна светлина“.

Ве покануваме да го посетите штандот на Македонската православна црква и да одберете некое од нашите изданија.

Осветување на камбанарија
27.01.2009.

На ден 25.01.2009, недела, во манастирот „Св. Ѓорѓи“ беше отслужена Света Божествена Литургија. Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан во сослужение на Митрополитите Повардарски г. Агатангел и Дебарско-Кичевски г. Тимотеј најпрво го освети новиот црковен фрескоживопис, кој го подари неготинската винарија „Бовин“, а потоа чиноначалствуваше со Светата Литургија.

Sample Image    Sample Image    Sample Image    Sample Image

По завршувањето на Божествената Литургија Архиепископот заедно со Митрополитите се упатија во дворот на манастирот каде извршија освет на црковната камбанарија.

Митрополитот Повардарски г. Агатангел им подари благодарници на Винаријата „Бовин“, градежното претпријатие „Градба“ и на г-дин Владимир Ѓорчев за помагање на манастирот „Св. Ѓорѓи“ - Неготино.