Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна
Осветена црквата „Св. Никола“ во Маврово
26.05.2008.

 

 

 
Sample Image
  
 
Sample Image
 

 

 

Во Маврово, на брегот на Мавровското Езеро, на денот кога православниот свет го чествуваше споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј, беше осветена црквата „Св. Никола“, а беа осветени и темелите на манастирските конаци. По половина век, воскресна импозантниот црковен храм, што е достојна замена за црквата „Св. Никола“, која во средината на минатиот век беше потопена при создавањето на Мавровско Езеро.

 

 

 
 
 Sample Image
 

    Чинот на осветување го изврши Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил, во сослужение на  Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Брегалнички г. Иларион. На чинот на осветување присуствуваа и голем број свештенослужители на Полошко-кумановската епархија, а чинот го проследија и неколку стотина верници и туристи од нашата и од соседните држави.

    Чинот на осветување на храмот започна со Света Божествена Литургија, а во предвечерјето на настанот беше отслужена и Вечерна Богослужба со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел.
   

 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
По осветувањето, во манастирската црква своето судбоносно „да“ го изговорија Јовица Петрески од с. Маврово и Марија Савевска од с. Печково. Нивниот брак го благослови митрополитот г. Кирил. Во непосредна близина на манастирската црква беше поставен и осветен темелот на манастирските конаци. Манастирските конаци ќе се градат во стилот и традицијата на македонската народна архитектура и ќе располагаат со околу 1.000 квадратни метри корисна површина, а се планира да се изгради за две-три години.
 
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
   
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
 Sample Image
 
 
 Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >