Прегледувате: Насловна

Sample Image Sample Image Sample Image

Канонска визитација на објекти во изградба

Sample Image   Sample Image

Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши увид во градежните активности во гевгелиското архиерејско намесништво, каде што со силно темпо продолжува изградбата на две нови духовни светилишта, и тоа: изградбата на црквата во Валандово посветена на Рождеството на Пресвета Богородица, во самиот центар на градот и изградбата на црквата „Св. Атанасиј“ во центарот на Богданци, како и целосната рекострукција на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија.

Видео материјал од Великопосниот концерт

Крстопоклона недела

На 19. 03. 2017 година, Трета Недела од Велигденските Пости - Крстопоклона, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од Повардарската епархија отслужи Света Архиерејска Литургија. Литургијата беше отслужена во манастирот „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија.

Митрополитот Агатангел и свештенослужителите го изнесоа светиот Крст од олтарот и го поставија во средината на храмот - извршувајќи поклонување на чесниот Крст. Потоа и сите присутни верници пристапија кон поклонување и целивање на светиот Крст, а Митрополитот на секој верник му даруваше китка босилек.

Во третата Недела од Воскресниот пост се поклонуваме на Чесниот и Животворниот Крст Господен, кој нè укрепува во деновите на жалост, потсетувајќи нè на бесконечната љубов на нашиот Спасител, Кој прими крстни страдања заради нас грешните. Оваа Недела се нарекува »крстопоклона« и се одликува со тоа што Крстот се изнесува на средината на храмот за поклонение.

Водејќи се од љубовта и состраданието со напатениот македонски народ, Неговото Високопреосвештенство, митрополитотот Повардарски г. Агатангел, после отслужената Божествена Литургија, благоволи да отслужи Молебен за умножување на љубовта, следејќи ги двете најголеми Христови заповеди: „Возљуби Го Господа, својот Бог, со сето свое срце, и со сета своја душа, и со сиот свој разум;тоа е прва и најголема заповед; а втората е слична на неа: Возљуби го својот ближен како себеси!“ (Мт. 22, 37-39). На овие две заповеди се заснова целиот живот на секој православен христијанин, и благодарение на нив може да се посведочи пред светот дека од наша страна е разбрана христијанската максима и аксиома дека „Бог е љубов“ (1 Јн. 4,8). Но, поради човечката немоќ, често се заборава на горенаведеното, па предавајќи се на гревот на себељубието и сопствениот интерес, љубовта кон ближниот се намалува. Резултат на намалувањето на љубовта кон ближниот се немирите и конфликтот меѓу истокрвните браќа, Македонци, кои како библиски народ треба да бидат пример на целиот свет дека ја сфатиле Божествената суштина, како и тоа како истата љубов кон Бога и ближниот се применува на практика. За полесно постигнување на оваа цел, во Молебниот за умножување на љубовта, се проси „силата, дејството и благодатта на Својот Пресвет Дух вистински да ги љубиме не само ближните и нашите браќа, туку и нашите непријатели и да им правиме добро на оние што нè мразат“. Господ да ни ја дарува Неговата божествена благодат да ги надминеме сите несогласувања со нашите браќа, да се возљубиме еден со друг и заедно да продолжиме да ја градиме нашата од Бога благословена држава.

Великопосен концерт

Sample Image На 18. 03. 2017 година, во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес се одржа Великопосен концерт на црковниот младински хор „Св. Кирил и Методиј“ од Велес, со кој раководи диригентката Веселинска Маџарова - Андова. Овој концерт се одржува четврта година по ред во чест на најторжествениот настан во животот на Мајката Црква, а тоа е Воскресението Христово. Како и минатата година, на овој прекрасен црковен настан присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, речиси целото свештенство на Повардарската епархија, како и голем број присутни кои ги проследија велелепните звуци на нашиот младински хор. Во рамките на Великопосниот концерт беа изведени четиринаесет композиции, поделени во три дела, во кои покрај нашиот хор, како гости настапија и хорот „Св. Злата Мегленска“ од Скопје, а годинава велелепноста на ова прекрасно духовно и музичко збиднување беше збогатена и со настапот на нашиот црковен хор од Гевгелија Св. Јован Кукузел. На почетокот на Великопосниот концерт пред присутните слово изрече и Митрополитот Агатангел, кој го благослови го овој настан.

Трета статија од Богородичниот Акатист

Sample Image Во третата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, присуствуваше на вечерната служба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ на којашто беше отслужена третата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Литургија на претходно осветени дарови, с. Пирава

Sample Image Во петок од третата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Агатангел во црквата „Св. вмч. Георгиј“ во село Пирава присуствуваше на Утрена богослужба со великопосни часови и чиноначалствуваше на Литургијата на претходно осветени дарови.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>