Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image

Светиот великомаченик Георгиј
17.11.2014.

Sample Image На денот кога Светата Православна Црква го слави споменот на светиот великомаченик Ѓорѓи, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот посветен на овој светител во Неготино. На Литургијата сослужуваа свештеници од кавадаречкото намесништво на епархијата.

Голем број на верници молитвено присуствуваа на Литургијата, а дел од нив се причестија, примијќи ги Светите Христови дарови.

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот, присутните свештеници и верници го проследија поетскиот караван при проектот „Почувствувај ја Македонија со шестото сетило – срцето“ во организација на Друштвото на писатели на Македонија и младинската организација „Почувствувај ја Македонија“, кој се одржа во конаците на манастирот.

Се реновира црквата „Св. Спас“ во Велес
11.11.2014.

Sample Image Црквата „Свето Вознесение Христово – Св. Спас“ во Велес се наоѓа во фаза на реновирање.  Со оваа фаза на обновување се опфатени: промена во боите на иконостасот и целокупната дрвенарија во црквата, целосно обновување на патосот во олтарот со поставување на подно греење, смена на прозорите, како и мермерно обложување на престолот.

Целосната реконструкција е со донации од  неколку велешки фирми и тоа: Месната индустрија „АГРИА“, млекарата „МИЛКОМ“, печатницата „1ва КНИГА“, Драган и Иван Лепојевиќ, како и други верни чеда кои со својот труд несебично се вградија во обновувањето на ова православно светилиште. Се работи еден месец и до крајот на овој месец треба да се завршат изведувачките работи по што ќе се изврши преосветување на црквата. Во меѓувреме  во црквата „Св. Спас“ се одржуваат сите  црковни служби, единствено овие три седмици нема литургии.

По завршувањето на оваа фаза на обновување на внатрешноста на црквата, ќе започне и обновувањето на нејзиниот надворешен лик, па затоа ги повикуваме сите наши браќа и сестри  кои сакаат да го помогнат овој проект да го контактираат старешината на оваа црква, протоереј Горан Панзов на моб. 070 570 061.

Св. вмч. Димитриј - Митровден
10.11.2014.

Sample Image На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тмотеј, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, архимандритот Нектариј и бројно свештенство отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Кавадарци.

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Кавадарци и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитрија и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Тетовско-кумановски г. Јосиф, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањеето на Литургијата Митрополитите и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.

Проповед на Митрополитот Јосиф.

Осветување на камен-темелник за црква
10.11.2014.

Sample Image На 06. 11. 2014 година се изврши осветување на камен-темелник на црква, посветена на Св. Архангел Михаил, во село Ваташа. Осветувањето на камен-теменикот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Изградбата на црквата, која е на иницијатива на жителите на ова село, ќе се гради со средства на жителите на селото и на Повардарската епархија. Црквата ќе се гради по проект на архитектот Илија Плачков, а градежните работи ќе ги изведува компанијата „Планум“ од Кавадарци.

Осветување на камен - темелник
5.11.2014.

На 05. 11. 2014 година се изврши осветување на камен-темелник на нови административни простории со крстилница и параклис, посветен на Охридскиот чудотворец, Св. Наум во Велес. Осветувањето на камен-теменикот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на целото свештенство од велешкото архиерејско намесништво. Параклисот, кој се гради во непосредна близина на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, ќе биде првиот храм посветен на овој светител во Повардарската епархија. Параклисот и административните простории ќе се градат со средства на Повардарската епархија, а за овој значаен и богоугоден проект се замолуваат и сите верници со свои донации да се вградат во неговата изградба.

Sample Image   Sample Image   Sample Image

Sample Image   Sample Image

Божествена Литургија, Велес
4.11.2014.

Sample Image На 02.11.2014 (недела), Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од градот Велес отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На овој ден се одбележа и двегодишното функционирање на црковниот младински хор на Повардарската епархија „Св. Кирил и Методиј“.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>