Прегледувате: Насловна

Сеноќно бдение
30.03.2015.

Sample Image    Sample Image

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Mитрополитот Повардарски г. Агатангел, на 27. 03. 2015 г. во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија се отслужи сеноќно бдение. Со бдението чиноначалствуваше Архиерејскиот намесник од Гевгелија, протoереј Миле Штрбевски во сослужение со протоереј Горан Панзов, свештеникот Љупче Миланов, јеромонасите Атанасиј и Паисиј од Серменинскиот манастир и ѓаконот Бобан Ѓорѓиевски. На бдението молитвено беа присутни и свештеници, псалти и верници од повеќето парохии од Гевгелиското намесништво.

Акатист кон Пресвета Богородица
30.03.2015.

На 27. 03. 2015 година,  во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужено мало Повечерие со целиот Акатист кон Пресвета Богородица. На богослужбата служеа протоереј-ставрофор Славе Јованов, протоереј Ристе Јанушев, протоереј Горан Панзов, свештеник Борислав Бобевски, свештеник Горан Темелковски, свештеник Драги Гаштарски и свештеник Игор Пармачки. Инаку ова беше последна служба во Великиот Пост, на која се чита Акатистот кон Пресвета Богородица, кој пак, за време на Великиот Пост се служи во петоците од петте седмици од Великиот пост.

По завршувањето на малото Повечерие традиционално беа осветени петолебија, кои верниците ги земаат за здравје и благосостојба.

Посета на Повардарската епархија
26.03.2015.

На ден 17. 03. 2015 Учениците од VI 3 од ООУ Блаже Конески заедно со наставничката Александра Гаштарска по предметот Етика во религите ја посетија Повардарската епархија и црквата „Успение на Пресвета Богородица“. При посетата на епархијата тие беа примени од секретарот на епархијата, протоѓакон Влатко Стоименов, кој ги запозна учениците со основните начела на православната вера.

Излезе од печат „Проповедничка енциклопедија“
25.03.2015.

Издаваштвото на Повардарската епархија е збогатено за уште едно капитално дело, дело кое треба да биде задолжително присутно во личната библиотека на секој свештеник, во секој храм, па и во домот на секој верник. Во пресрет на Воскресението Христово, издавачката дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“ ја подготви оваа книга, насловена како „Проповедничка енциклопедија“ која на своите 1050 страни нуди огромна инспирација за подготвување проповед, но самата не содржи готови проповеди. Таа е поле за размислување, помошно средство и поттик да се напредува во проповедништвото. Книгата е преведна од бугарски јазик, а преводот на нашиот македонски јазик го приспособија Митрополитот Повардарски г. Агатангел и дипломираниот теолог Гонца Запрова Анастасова.

На сите свештенопроповедници кои ќе ја користат оваа „Проповедничка енциклопедија“ им посакуваме успех во нивната мисија, која денес и овде ни е повеќе од потребна.

Книгата може да ја набавите во храмовите на Повардарска епархија, во седиштето на Повардарската епархија, или на телефон 043 221 231 и на електронската пошта: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете .

Во прилог на оваа вест можете да го прочитате и предговорот на оваа книга .

Великопосен концерт
23.03.2015.

Sample Image На 21. 03. 2015 година, во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес се одржа Великопосен концерт на црковниот младински хор „Св. Кирил и Методиј“ од Велес, со кој раководи диригентката Веселинска Маџарова - Андова. Овој концерт се одржува втора година по ред во чест на најторжествениот настан во животот на Мајката Црква, а тоа е Воскресението Христово. Како и минатата година, на овој прекрасен црковен настан присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, речиси целото свештенство на Повардарската епархија, како и голем број присутни кои ги проследија велелепните звуци на нашиот младински хор. Во рамките на Великопосниот концерт беа изведени дванаесет композиции, во кои покрај нашиот хор, како солисти настапија Вариса Хајдарпашиќ, Елена Петрушева, Ана Михајлова и свештеникот Мики Миовски, а годинава велелепноста на ова прекрасно духовно и музичко збиднување беше збогатена и со настапот на нашиот најпознат црковен хор Св. Злата Мегленска од Скопје, кој работи под водство на диригентката Летка Димовска Полизова. На почетокот на Великопосниот концерт пред присутните слово изрече и Митрополитот Агатангел , кој го благослови го овој настан.

Недела на Св. Јован Лествичник
23.03.2015.

Sample Image Во четвртата недела од Великиот Пост, која е посветена на светиот Јован Лествичник, а го славиме уште и споменот на Четириесетте Севастиски маченици и на Честириесетте Битолски маченици, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители, а молитвено присуствуваа многумина верни, од кои дел се причестија со светите Христови Дарови.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>