Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image

Литургија и свештеничко собрание
29.01.2015.

На 29. 01. 2015 година, во храмот „Свето Вознесение Христово“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на сите архиерејски намесници и старешни на поголемите храмови од Повардарската епархија, а во присуство на целиот епархиски клир. По завршувањето на Литургијата се одржа редовно Свештеничко собрание на кое свое излагање на тема „Современите информатички технологии и Црквата“ имаше свештеник Русе Жекоски .

Промоција на зборникот „Името е нашата татковина“
28.01.2015.

Sample Image На 27. 01. 2015 година, Повардарската епархија во содејство на граѓанската иницијатива „Македонски манифест“ организираше промоција на зборникот „Името е нашата татковина“, дело во кое се собрани текстови на наши еминентни интелектуалци, а се однесуваат на зачувувањето на нашето македонско име и нашиот македонски идентитет . Промоцијата се одржа во „Ликовниот салон“ во Велес, а со свое обраќање ја отвори Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а по настапот на црковниот хор „Св. Кирил и Методиј“ со неколку духовни композиции, како промотор кон делото се обрати г-дин Ристо Никовски. Завршно излагање кон ова дело имаше нашиот познат публицист, г-дин Ефтим Клетников. На промоцијата, која беше дел од манифестацијата „Велес - град на културата“ присуствуваа голем број велешани.

Архиерејска Божествена Литургија
28.01.2015.

Sample Image   Sample Image

На 25. 01. 2015 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Промоција на книга
26.01.2015.

Sample ImageПочитувани,

Ве покануваме на промоција на зборникот „Името е нашата татковина“, која ќе се одржи на 27. 01. 2015 (вторник), во „Ликовниот салон“ во Велес, со почеток во 18 часот. Промоцијата на овој зборник е во организација на Повардарската епархија и граѓанската иницијатива „Македонски манифест“. Промоцијата ќе ја отвори Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а по настапот на црковниот хор „Св. Кирил и Методиј“, како промотор кон делото ќе се обрати г-дин Ристо Никовски.

Освет на камен-темелник на нова црква
21.01.2015.

Sample ImageНа 20. 01. 2015 година, на денот кога Светата православна црква го слави Соборот на Св. Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство од сите епархиски намесништва, го освети камен-темелникот на црквата „Св. Атанасиј Велики” во Богданци, којашто целосно изгоре во неодамнешниот пожар. Новата црква ќе се гради по проект на архитектот Благој Здравев од Штип, којшто веќе подготвениот проект го донираше на епархијата за побрза изградба на новата црква, а градежните дејства ќе ги реализира компанијата „ГЕ-ГЕ Професионал“ од Богданци. Црквата ќе се гради со средства од Повардарската епархија, како и со доброволни прилози на верниците.

Богојавление
19.01.2015.

Sample Image Прославата на празникот на Богојавлението во Велес започна со Света Божествена Литургија во храмот „Св. Спас“, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на целото свештенство од Велес. Потоа, од храмот „Св. Спас“ беше формирана литија до мало мовче од каде што се изврши осветувањето на водите на реката Вардар и беше фрлен чесниот и животворен крст во водите.

Традиционално секоја година велешани масовно присуствуваат на осветувањето на водите и фрлањето на животворниот крст, а секоја година голем е бројот на оние коишто се фрлаат во студените води на реката Вардар за да го фатат крстот. Оваа година се постигна бројка од 94 млади луѓе кои влегоа во водите на реката Вардар за да го фатат крстот за здравје и спасение. Годинава, крстот го фати Драган Илков од Велес, кому ова му беше прво фаќање на чесниот и животворен крст. Нему Митрополитот Повардарски, Господин Агатангел му ја подари Библијата и златен крст, а десетина други спонзори му подарија други пригодни дарови. На осветувањето на водата на реката Вардар оваа година покрај многубројните велешани присуствуваше и Премиерот на Р. Македонија, г-дин Никола Груевски, градоначалникот г-дин Славчо Чадиев и пратениците од Велес.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>